Junior MTB Time Trials 2011

Photos

More photos by Mike Anstice.

Results 23rd June 2011

Position First name Last name Gender Age Lap 1 Lap 2
1 Sam Sadler Male 13 00:20:37 00:21:14
2 Zak Gray Male 14 00:21:22 00:22:23
3 Sam Jenkins Male 9 00:22:46
4 Alex Watson Male 12 00:22:56 00:24:08
5 Ethan Goddard Male 9 00:25:06
6 Marcus Hutchinson Male 13 00:25:11
7 James Hall Male 11 00:25:19
8 David Newman Male 12 00:26:16
9 Carl Crowley Male 10 00:26:30 00:37:56
10 Harry Jenkins Male 10 00:27:15
11 Lewis Perkins Male 12 00:27:19 00:29:29
12 Thomas Wilson Male 8 00:27:48
13 Jack Morgan Male 9 00:27:50
14 Will Hall Male 9 00:28:45
15 John Stevens Male 15 00:29:08
16 Joel Baylis Male 10 00:30:59 00:31:49
17 Yannick Solandt Male 9 00:31:21
18 James Cook Male 9 00:31:56
19 Jack Fleet Male 10 00:32:10
20 Alastair Cook Male 7 00:33:35
21 Tad Jenkins Male 11 00:34:43
22 Harry Fleet Male 13 00:40:44
23 Nikita Baylis Female 8 00:52:18

Results 10th August 2011

Position First Last Gender Age Lap 1 Lap 2
1 Ashley Hutchison Male 13 19:29 21:27
2 Sam Tillet Male 12 20:10 21:47
3 Gwion Pugh Jones Male 13 20:54 20:57
4 Jack Fleet Male 14 21:55
5 Tom Wilson Male 9 22:07
6 Andrew Wheatley Male 9 22:48 25:45
7 Harry Jenkins Male 10 22:50
8 Ethan Goddard Male 10 22:56
9 Cameron Cox Male 12 23:21
10 Lance Hutchison Male 9 24:15 25:23
11 Harry Fleet Male 10 25:04
12 Carl Crowley Male 10 25:38
13 James Cook Male 9 26:08
14 Ross Mckenzie Male 11 27:19
15 Jack Morgan Male 9 27:38
16 Yannick Solandt Male 9 27:46
17 Tad Jenkins Male 11 28:20
18 Bryn Mawson Male 12 29:33
19 Alastair Cook Male 7 32:18
20 Sam Jenkins Male 10 32:34
21 Lily Crowley Female 7 33:26
22 Ella Church Female 11 33:47
23 Alex Mckenzie Male 10 34:17 35:37
24 Rosie Mawson Female 7 37:02

 

Report

The second of our Junior MTB Time Trials was held last night on the FODCA/Freeminers Trail at Cannop.  The race was over a distance of either 1 or 2 laps with the fastest lap counting in each category.

We had an entry of 24 children ranging in age from 7 to 14 years.  The most hotly contested category was the 9-11 age group with 15 competitors.  Tom Wilson came top in the boys with a time of 22.07 and Ella Church was first girl in 33.47..  The fastest ride of the night came from Under 15 category winner, Ashley Hutchison, aged 13, who completed two laps, his best being 19.29.  The Under 9 boys winner was 7 year old Alastair Cook in 32.18 and the Under 9 girls winner was Lily Crowley, aged 7, in 33.26.

Thank you to all the children & parents for attending and making the event a success – hope you all enjoyed yourselves and see you all again next time.  Thank you to Ian from Pedalabikeaway for providing the BBQ, Black Sheep for the timing, Forestry Commission for supporting the event and the St John’s Ambulance for being in attendance.

Last but not least, thanks to all the Club members who supported the event and offered their help.