Results 2011

2011 Time Trial Results

Heavens Gate Hill Climb 2.46km – 11th September
Sam Davies – Course Record Abergavveny RC 6:58
Alistair Willis RDFCC 7:47
Matthew Heaman RDFCC 8:03
John Linden RDFCC 9:30
Speech House Hill Climb – 30th August
Alistair Willis RDFCC 4:35 PB
Nick Philpott N-Tech Racing 5:00
James Wilson Ross & District CC 5:29
Martin Green RDFCC 5:40
Robert Newth RDFCC 5:44
Parkend Kilo Sprint – 23rd August
Alistair Willis RDFCC 1:18:18 PB
Jamie Baker RDFCC 1:21:39
Paul Jones RDFCC 1:22:32
Nick Philpott N-Tech Racing 1:23:70
Vincent Prosser RDFCC 1:30:42
Jacob Webb (junior) CATI 1:32:42
UC611 Cannop 1 circuit (6 miles) – 16th August
Colin Parry Course Record Wilier/GoSelfDrive.com 13:59
Will Bevan Ross & District CC 14:55
Alistair Willis RDFCC 16:43
Dave Pearce RDFCC 16:55 PB
Martin Green RDFCC 17:17
Jon Batts RDFCC 17:33
Nick Philpott N-Tech Racing 18:05
John Linden RDFCC 18:06
Steve Williams RDFCC 18:09 PB
Adam Taylor RDFCC 18:24
Nick Probert RDFCC 18:35 PB
Dave Giles RDFCC 18:57
Shaun Carter (juvenile) Newport Velo 19:08
Dale Reed RDFCC 21:14 PB
Gerard Brain Ross & District CC 22:10 PB
UC603 Lydbrook 10 – 9th August
Alan Cook Ross & District CC 21:57
Will Bevan Ross & District CC 22:24 PB
Hefin Jones Ross & District CC 24:36
Dave Pearce RDFCC 24:50 PB
Paul Stephens Ross & District CC 25:25
Martin Green RDFCC 26:48
Nick Probert RDFCC 27:28 PB
Adam Taylor RDFCC 27:32
James Wilson Ross & District CC 27:33
John Linden RDFCC 27:46
Chris Reed RDFCC 28:57
Dale Reed RDFCC 30:39
Vincent Prosser RDFCC 30:40
Louise Hart Ross & District CC 30:53
Henry McGill RDFCC 30:54
Gerard Brain Ross & District CC 31:31 PB
Bigsweir Hill Climb 2.8km – 2nd August
Jeremy Addis VC Montpellier 6:44
Sam Davis Abergavenny RC 7:03
Ray Morris Newcastle Tri 7:29
Jared Linden (U20) RDFCC 7:43
Jon Batts RDFCC 7:44
Antony Pollard RDFCC 8:09
Nick Philpott N-Tech Racing 8:15
Paul Jones RDFCC 8:28
Robert Newth RDFCC 9:20
Vincent Prosser RDFCC 10:20
UC603 Lydbrook 10 miles – 26th July
Colin Parry Course Record Wilier/Goselfdrive.com 21:24
Will Bevan Ross & District CC 22:34 PB
Paul Stephens Ross & District CC 24:23
Dave Pearce RDFCC 25:04
Ian Smith RDFCC 25:21
Martin Green RDFCC 25:41
Terry Gray Climb On Bikes 25:41 PB
Simon Burke RDFCC 25:42
Paul Jones RDFCC 26:11 PB
Adam Taylor RDFCC 26:50
Clive Chappe Ross & District CC 27:17
John Linden RDFCC 27:25
Nick Probert RDFCC 27:59
Craig Fletcher RDFCC 28:55 PB
Simon McMillan RDFCC 29:00 PB
Andy Dallow RDFCC 29:03
Vincent Prosser RDFCC 29:44 PB
Dale Reed RDFCC 30:08
UC612 Hilly Lydbrook 15 miles – 19th July
Colin Parry Wilier/Goselfdrive.com 38:09
Jeremy Addis VC Montpellier 40:51
Dave Hutchinson VC St Raphael 41:38
Terry Gray Climb on Bikes 43:22 PB
James Peckham One Life RT 43:42
Dave Pearce RDFCC 44:46 PB
Nick Philpott RDFCC 45:24
Jared Linden (U20) RDFCC 45:33
Leyton Fleet VC St Raphael 46:05
John Linden RDFCC 47:12
Paul Jones RDFCC 47:27
Simon Burke RDFCC 48:01
Andrew Freeman RDFCC 48:19
Andy Dallow RDFCC 52:17
Ashley Hutchinson (juvenile) VC St Raphael 54:18
Vincent Prosser RDFCC 54:28
UC603 Lydbrook 10 miles – 12th July
Will Bevan Ross & District CC 22:49 PB
Dave Hutchinson VC St Raphael 24:02 PB
Paul Stephens Ross & District CC 24:19 PB
Dave Pearce RDFCC 24:55
Simon Burke RDFCC 25:05 PB
Terry Gray Climb On Bikes 25:12 PB
Andrew Parker RDFCC 25:57
Antony Pollard RDFCC 26:37
Paul Hudson Severn Valley Cycles 26:43
Steve Williams RDFCC 26:58 PB
James Wilson Ross & District CC 27:33
John Linden RDFCC 27:45
Shaun Carter (juvenile) Newport Velo 27:59
Gary Matthews Severn Valley Cycles 28:15
David Hall CATI 29:23
Ashley Hutchinson (juvenile) VC St Raphael 29:33
Dale Reed RDFCC 30:29
Sharon Hodges CATI 33:23
Anne Hall CATI 33:38
UC611 Cannop 3 Circuits (18 miles) – 5th July
Matthew Heaman RDFCC 17:02 / 16:24 / 16:53 / 50:19
David Pearce RDFCC 17:15 / 17:24 / 17:14 / 51:53PB
Martin Green RDFCC 17:56 / 17:41 / 17:54 / 53:31
Paul Jones RDFCC 18:26 / 18:51 / 18:12 / 55:29PB
Simon Burke RDFCC 18:22 / 19:03 / 19:00 / 56:25
Aly Rowell (female) Course Record RDFCC 18:53 / 19:13 / 18:33 / 56:39PB
UC603 Lydbrook 10 miles – 28th June
Will Bevan Ross & District CC 23:21
Sam Davies Abergavenny RC 24:34 PB
Matthew Heaman RDFCC 24:39
Dave Pearce RDFCC 25:14
Leyton Fleet VC St Raphael 25:19
Simon Burke RDFCC 25:37
Aaron Preece (junior) St Bikes 25:44
Ian Smith RDFCC 25:59
Adam Taylor RDFCC 26:45
Steve Williams RDFCC 27:27
Gary Matthews Severn Cycles 27:58 PB
Gerald Brain Ross & District CC 32:44
James Wilson Ross & District CC DNF – punctured
UC606 Speech House 10 miles – 21st June
Earl Smith RDFCC 23:11
Simon Harradine Leisure Lakes RT 23:56
Jack Reed (junior) Team Qoroz 25:44
Ian Smith RDFCC 26:31
James Peckham One Life 27:32
Terry Gray Climb on Bikes 27:39
Antony Pollard RDFCC 28:08
Paul Jones RDFCC 28:44
John Linden RDFCC 29:07
Paul Hudson Severn Valley Cycles 29:32
Simon McMillan RDFCC 32:02
Josie Luckins RDFCC 32:29
Vincent Prosser RDFCC 32:36
UC603 Lydbrook 10 miles – 14th June
Matthew Heaman RDFCC 24:10 PB
Dave Hutchinson VC St Raphael 24:40
Dave Pearce RDFCC 24:52 PB
Paul Stephens Ross & District CC 24:53
Ian Smith RDFCC 25:22
Martin Green RDFCC 25:57
Antony Pollard RDFCC 26:01 PB
Terry Gray Climb on Bikes 26:11
Aaron Preece (junior) St Bikes 26:22
Adam Taylor RDFCC 27:00
John Linden RDFCC 27:09
James Wilson Ross & District CC 27:15 PB
Ashley Hutchinson (juvenile) VC St Raphael 27:48
Shaun Carter (juvenile) Newport Velo 27:48
Gary Matthews Severn Valley Cycles 28:00 PB
Henry McGill RDFCC 29:11
Simon McMillan RDFCC 29:23 PB
Vincent Prosser RDFCC 30:26
Dale Reed RDFCC 30:35
UC611 Cannop 2 Circuits (12 miles) – 7th June
Will Bevan Ross & District CC 31:42
Dave Hutchinson VC St Raphael 32:54 PB
Matthew Heaman RDFCC 34:19 PB
Dave Pearce RDFCC 34:41
Terry Gray Climb on Bikes 34:44
Paul Stephens Ross & District CC 35:55
Martin Green RDFCC 36:20
Paul Pearce CATI 36:28
Shaun Carter (juvenile) Newport Velo 37:11 PB
John Linden RDFCC 37:19
Ashley Hutchinson (juvenile) VC St Raphael 37:39
Steve Williams RDFCC 38:06
James Wilson Ross & District CC 39:13
Henry McGill RDFCC 39:52
Vincent Prosser RDFCC 42:58
Dale Reed RDFCC 45:19 PB
Gerald Brain Ross & District CC 46:49 PB
Aaron Preece (junior) St Bikes DNF
UC603 Lydbrook 10 – 31st May
Will Bevan Ross & District CC 22:57
Matthew Heaman RDFCC 24:52
S Davies Abergavenny Road Club 24:54
James Peckham One Life 25:00
Paul Sharpe RDFCC 25:11
Martin Green RDFCC 25:37
Simon Burke RDFCC 26:10
Antony Pollard RDFCC 26:39
Adam Taylor RDFCC 27:02
Wayne Mason RDFCC 27:20
Nigel Kibble RDFCC 27:21
Steve Williams RDFCC 27:36
Tom Knight Climb On Bikes 28:54
Simon McMillan RDFCC 29:32
Steve Price RDFCC 29:43
Craig Fletcher RDFCC 29:48
Vince Prosser RDFCC 31:03
Dale Reed RDFCC 31:54
UC603 Lydbrook 10 – 17th May
Allan Matthews RDFCC 22:52 PB
Jack Reed (junior) Team Qoroz 24:27
Dave Hutchinson VC St Raphael 25:07
Paul Sharpe RDFCC 25:11 PB
Ben Gibson RDFCC 25:27
Andrew Parker RDFCC 25:39
Dave Pearce RDFCC 25:47 PB
Martin Green RDFCC 25:48
Mark Raddenbury Performance Cycles 25:52
Simon Burke RDFCC 25:53
Ian Smith RDFCC 26:38
Adam Taylor RDFCC 26:41 PB
Steve Williams RDFCC 27:00
Aaron Preece (junior) St Bikes 27:12
Paul Jones RDFCC 27:13 PB
James Wilson Ross & District CC 27:23 PB
Kerry Trigg Ross & District CC 27:39
Nick Probert RDFCC 27:41
John Linden RDFCC 27:56
Nigel Kibble Glos Tri 27:56
Gary Matthews Severn Valley Cycles 28:14
Brett Ireland RDFCC 28:25
Craig Fletcher RDFCC 29:09
Josie Luckins (female) RDFCC 29:59
Simon McMillan RDFCC 30:41
Vincent Prosser RDFCC 31:17
Gerard Brain Ross & District CC 33:20
UC612 Hilly Lydbrook 15 – 2 Up – 10th May
Allan Matthews / Leyton Fleet RDFCC / VC St Raphael 41:02
Paul Jones / Adam Taylor RDFCC 46:13
Simon Burke / Andy Parker RDFCC 46:28
David Evans / Paul Hudson RDFCC / Severn Valley Cycles 47:12
Aaron Preece (Junior) / Henry McGill St Bikes / RDFCC 47:43
James Wilson / Wayne Mason Ross & District CC 48:29
Brett Ireland / Gary Matthews RDFCC / Severn Valley Cycles 48:42
Simon McMillan / Matthew Heaman RDFCC 52:23
UC611 Cannop 1 Circuit (6 miles) – 3rd May
Jerry Addis VC Montpellier 15:32 PB
Leyton Fleet VC St Raphael 16:19
Matthew Heaman RDFCC 16:20 PB
Jack Reid (Junior) Team Qoroz 16:30
Ben Gibson RDFCC 17:10
Martin Green RDFCC 17:17
Dave Pearce RDFCC 17:21
Paul Stephens Ross & District CC 17:49
Adam Taylor RDFCC 17:57
Shaun Carter (Juvenile) Newport Velo 18:14 PB
Paul Jones RDFCC 18:27
John Linden RDFCC 18:31
Nick Probert RDFCC 18:40
Stephen Williams RDFCC 18:44
Gary Matthews Severn Valley Cycles 18:48
James Wilson Ross & District CC 18:53
Chris Reed RDFCC 18:17
Craig Fletcher RDFCC 20:02
Josie Luckins RDFCC 21:02 PB
Gerald Brain Ross & District CC 23:31
Dale Reed RDFCC 24:46
UC603 Lydbrook 10 miles – 2 Up – 26th April
Matthew Heaman / James Peckham RDFCC / RDFCC 21:39
Simon Burke / Andrew Parker RDFCC / RDFCC 22:22
Paul Hudson / Allan Matthews RDFCC / RDFCC 23:00
Shaun Carter (juvenile) / John Linden RDFCC / RDFCC 24:44
Wayne Mason/ James Wilson Ross & District CC 24:49
Henry McGill / Aaron Preece (junior) RDFCC / RDFCC 25:38
Josie Luckins / Gary Matthews RDFCC / RDFCC 26:51
UC603 Lydbrook 10 miles – 19th April
Colin Parry Willier – Go Self Drive 22:19
Earl Smith RDFCC 22:20
Alan Matthews RDFCC 23:19
Paul Stephens Ross & District CC 24:38
Matthew Heaman RDFCC 24:50
Simon Burke RDFCC 25:17
Andrew Parker RDFCC 25:19
Paul Sharpe RDFCC 25:37
Dave Pearce RDFCC 25:50 PB
Martin Green RDFCC 25:52
Terry Gray Climb On Bikes 26:03 PB
Ian Smith RDFCC 26:16
Paul Hudson RDFCC 26:39
Adam Taylor RDFCC 27:08
Sam Anstice (junior) RDFCC 27:36
Tom Knight Climb On Bikes 27:46
James Wilson Ross & District CC 28:01 PB
Antony Pollard RDFCC 28:11
Steve Ardern RDFCC 28:18 PB
Dave Giles RDFCC 28:32
Craig Fletcher Ross & District CC 29:00 PB
Henry McGill RDFCC 29:29
Josie Luckins (female) RDFCC 30:22
Dale Reed RDFCC 31:49