Results 2010

Results 2010

2010 Season RDFCC Time Trial Results
Speech House Hill Climb 2k - 31st August
David EvansRDFCC4:07
Bob ParryRDFCC4:38
Martin GreenRDFCC5:01PB
Antony PollardRDFCC5:08
Paul JonesRDFCC5:25
Matthew HeamanRDFCC5:26
Vince ProsserRDFCC5:45
Parkend Kilo Sprint - 24th August
Colin Parry Course RecordVC Montpellier1:08:98
Matthew HeamanRDFCC1:12:45PB
Paul StephensRoss & District CC1:15:16PB
Andrew ParkerRDFCC1:17:45
Paul JonesRDFCC1:19:76
John LindenRDFCC1:21:01PB
Antony PollardRDFCC1:25:42
Martin GreenRDFCC1:25:70
Steve ArdernRDFCC1:30:09
Shaun Carter (juvenile)RDFCC1:31:48PB
Tom KnightCoBpunctured
UC603 Lydbrook 10 - 17th August
Earl SmithRDFCC22:38
Andrew JonesRDFCC23:19
Paul StephensRoss & District CC24:42
Simon BurkeRDFCC25:30
Dave McDonaldRDFCC25:39
Clive Bailey49'ers25:49
Martin GreenRDFCC25:52
Andy ParkerRDFCC26:16
Dave GilesRDFCC27:52
Vincent ProsserCATI29:53
Gerald BrainRoss & District CC33:03
Bigsweir Hill Climb 2km - 10th August
Colin Parry Course RecordVC Montpellier6:05
Jack Reed (junior)Chippenham Wheelers / RDFCC6:39
Earl SmithRDFCC6:41
Bob ParryRDFCC7:04
Jon BattsRDFCC7:29
Antony PollardRDFCC7:43
Paul JonesRDFCC8:13
Paul StephensRoss & District CC8:24
Chris ReedRDFCC8:31
Aly Rowell Course RecordRDFCC8:47
Vincent ProsserCATI9:16
Simon BurkeRDFCC9:22
UC611 Cannop 1 Circuit (6 miles) - 3rd August
David Evans Course RecordRDFCC14:34
Andrew JonesRDFCC15:02PB
Jon BattsRDFCC16:52
Dave McDonaldRDFCC17:28
Antony PollardRDFCC17:38
John LindenRDFCC17:42PB
Simon BurkeRDFCC17:50
Paul JonesRDFCC17:54PB
Dave GilesRDFCC18:06PB
Ashley Hutchinson (juvenile)VC St Raphael19:56
Vincent ProsserCATI20:07
Gerald BrainRoss & District CC22:39PB
UC603 Lydbrook 10 - 27th July - short course due to roadworks
Paul StephensRoss & District CC20:35
Matthew HeamanRDFCC20:40
Simon BurkeRDFCC20:56
Andrew JonesRDFCC21:10
David PearceRDFCC21:17
Jon BattsRDFCC21:33
Dave McDonaldRDFCC21:41
Terry GrayCoB21:41
Martin GreenRDFCC23:02
Antony PollardRDFCC23:04
Dave GilesRDFCC23:14
John LindenRDFCC23:21
Gerald BrainRoss & District CC27:09
UC612 Hilly Lydbrook 15 miles - 20th July
Colin ParryVC Montpellier37:26
Andrew JonesRDFCC38:48PB
Allan MatthewsRDFCC41:22
Martin GreenRDFCC42:26PB
Matthew HeamanRDFCC43:08
Terry GrayCoB44:27
Jon BattsRDFCC45:59
David PearceRDFCC46:05PB
John LindenRDFCC48:04
Dave GilesRDFCC48:06PB
UC603 Lydbrook 10 - Lindsay Venner Memorial Trophy - 13th July
Bob ParryRDFCC24:53
Dave HutchinsonVC St Raphael25:06
Allan MatthewsRDFCC25:20
Martin GreenRDFCC25:59
Jon BattsRDFCC26:10
David PearceRDFCC26:25PB
Simon BurkeRDFCC27:02
Paul SharpeRDFCC27:08
Paul StephensRoss & District CC27:12
Tom KnightCoB28:11
Mike ChannerRDFCC28:51
John LindenRDFCC29:17
Vincent ProsserCATI30:42
Tony ColeCATI32:24
UC611 Cannop 3 Circuits (18 miles) - 6th July
David Evans Course RecordRDFCC14:34 / 14:53 / 14:51 / 44:18
Bob ParryRDFCC15:39 / 16:11 / 16:16 / 48:06PB
Martin GreenRDFCC16:48 / 17:11 / 17:18 / 51:17PB
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC17:54 / 18:00 / 18:03 / 53:57PB
Antony PollardRDFCC18:11 / 18:32 / 18:14 / 54:57
Simon BurkeRDFCC17:50 / 18:36 / 18:32 / 54:58
John LindenRDFCC18:50 / 18:54 / 18:31 / 55:45
Aly Rowell (female) Course RecordRDFCC19:26 / 19:54 / 20:06 / 59:26
John MothRDFCC21:03 / 22:19 / 22:05 / 65:27
UC603 Lydbrook 10 miles - 29th June
Alan Cook Course RecordRoss & District CC21:41
Colin ParryVC Montpellier21:54
Earl SmithRDFCC22:32
Jack Reed (juvenile)Chippenham Wheelers23:06
Bob ParryRDFCC23:42
Leyton FleetVC St Raphael24:22
Matthew HeamanRDFCC24:27=PB
Simon BurkeRDFCC25:11PB
Andrew ParkerRDFCC25:19
Paul SharpeRDFCC25:21PB
David PearceRDFCC26:51
Aaron Preece (junior)Glos City CC27:11
Paul JonesRDFCC27:23
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC27:34
Dave GilesRDFCC28:08
Antony PollardRDFCC28:12
Aly Rowell (female)RDFCC28:23PB
Gerald BrainRoss & District CC32:40
UC611 Cannop 3 Circuit (18 miles) - 22nd June
David Evans Course RecordRDFCC14:44 / 14:47 / 14:52 / 44:23
Andrew JonesRDFCC15:03 / 15:25 / 15:22 / 45:50PB
Dave McDonaldRDFCC17:23 / 17:54 / 17:44 / 53:01
Simon BurkeRDFCC17:59 / 18:09 / 18:07 / 54:15PB
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC17:59 / 18:31 / 18:16 / 54:46PB
David PearceRDFCC18:21 / 18:41 / 18:50 / 55:52
John LindenRDFCC19:02 / 18:36 / 18:36 / 56:14
Clive ChappeRoss & District CC19:19 / 19:00 / 18:55 / 57:14PB
Paul JonesRDFCC18:20 / 18:53 / 20:17 / 57:30PB
Henry McGillRDFCC19:32 / 19:00 / 20:16 / 58:48
UC611 Cannop 1 Circuit (6 miles) - 15th June
Andrew JonesRDFCC15:50
Bob ParryRDFCC15:54
Leyton FleetVC St Raphael16:06PB
Dave HutchinsonVC St Raphael16:17PB
Martin GreenRDFCC16:34PB
Matthew HeamanRDFCC16:44PB
Aaron Preece (junior)Glos City CC17:21
Simon BurkeRDFCC17:39PB
Andrew ParkerRDFCC18:06PB
Paul JonesRDFCC18:24
Ashley Hutchinson (juvenile)VC St Raphael19:25
Steve ArdernRDFCC19:57PB
Shaun Carter (juvenile)RDFCC20:37PB
UC611 Cannop 2 Circuits (12 miles) - 8th June
Colin Parry - Course RecordVC Montpellier29:33
Leyton FleetVC St Raphael33:10PB
Paul StephensRoss & District CC34:33PB
Martin GreenRDFCC35:52
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC36:21PB
Simon BurkeRDFCC36:48PB
John LindenRDFCC36:55
Paul JonesRDFCC39:01
Shaun Carter (juvenile)RDFCC44:56PB
UC603 Lydbrook 10 - 1st June
Colin ParryVC Montpellier22:13
Andrew JonesRDFCC22:41PB
Earl SmithRDFCC22:52
Bob ParryRDFCC23:43
Leyton FleetVC St Raphael24:17
Will BevanRoss & District CC24:52
Allan MatthewsRDFCC24:55
Paul SharpeRDFCC25:33PB
Simon BurkeRDFCC25:38PB
Aaron Preece (junior)Glos City CC25:38
Tom KnightRDFCC26:44
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC27:28PB
Anthony PollardRDFCC27:50
Henry McGillRDFCC29:31
Gerald BrainRoss & District CC33:08
UC612 Hilly Lydbrook 15 miles - 25th May
David Evans - Course RecordRDFCC36:53
Earl SmithRDFCC37:48PB
Leyton FleetVC St Raphael40:38
Martin GreenRDFCC42:29
Aaron Preece (junior)Glos City CC44:53
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC45:43PB
Simon BurkeRDFCC46:04
Anthony PollardRDFCC47:40
David PearceRDFCC47:53
Alan JonesRDFCC50:00PB
Aly Rowell (female) - Course RecordRDFCC50:05PB
Henry McGill (turned at Cedar Grove)RDFCC44:00
UC606 Speech House 10 miles - 18th May
Earl Smith - Course RecordRDFCC23:04PB
Leyton FleetVC St Raphael24:31PB
Bob ParryRDFCC24:35PB
Jack Reed (juvenile)Chippenham Wheelers24:55
Martin GreenRDFCC25:53PB
Paul StephensRoss & District CC26:43PB
Aaron Preece (junior)Glos City CC27:02
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC28:01
David PearceRDFCC29:10
Nick ProbertRDFCC29:38
Aly Rowell (female)RDFCC30:40
Mike DruceRoss & District CC32:34
Gerald BrainRoss & District CC35:13
UC603 Lydbrook 10 miles - 2 Up - 11th May
Bob Parry / Colin ParryRDFCC / VC Montpellier22:18
Andrew Jones / David EvansRDFCC / RDFCC22:30
Leyton Fleet / Earl SmithVC St Raphael / RDFCC22:49
Alan Cook / Paul StephensRoss & District CC22:55
Allan Matthews / Adam HorswillRDFCC / RDFCC25:31
Simon Burke / Andrew ParkerRDFCC / RDFCC25:36
Samuel Anstice (Jnr) / Joseph Anstice (Jnr)Newport Velo26:19
Matthew Heaman / Martin GreenRDFCC / RDFCC26:22
Alistair Dobbyn (Jnr) / Aaron Preece (Jnr)RDFCC / Glos City CC26:42
UC612 Hilly Lydbrook 15 miles - 4th May
Matthew HeamanRDFCC41:34 PB
Alistair WillisRDFCC42:17
Martin GreenRDFCC45:04
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC48:04 PB
John LindenRDFCC49:08
Alan JonesRDFCC51:44
Trevor KingdonRDFCC55:59
UC611 Cannop 1 Circuit (6 miles) - 27th April
Earl SmithRDFCC15:07
Bob ParryRDFCC15:37 PB
Paul SharpeRDFCC16:24 PB
Alan MatthewsRDFCC16:55 PB
Sam Anstice (junior)Newport Velo16:59 PB
Dave McDonaldRDFCC17:25
Martin GreenRDFCC17:31
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC17:57 PB
Andy ParkerRDFCC18:32 PB
Dave GilesRDFCC18:44 PB
Henry McGillRDFCC19:15
Steve ArdernRDFCC20:35
Emily RavenhillRDFCC21:42
Shaun Carter (juvenile)RDFCC21:42 PB
Gerald BrainRoss & District CC23:33
UC603 Lydbrook 10 miles - 20th April
Colin ParryVC Montpellier22:55
Earl SmithRDFCC23:01
Bob ParryRDFCC24:10
Jason StreatherVC St Raphael24:34
Matthew HeamanRDFCC24:44
Paul StephensRoss & District CC25:23
Alan MatthewsRDFCC25:37
Martin GreenRDFCC26:13
Dave McDonaldRDFCC26:18
Adam HorswillRDFCC27:22
Aaron Preece (junior)Gloucester City CC27:47
John LindenRDFCC28:05
Alistair Dobbyn (junior)RDFCC28:40
Henry McGillRDFCC29:55
Ally Rowell (female)RDFCC30:04
Dale ReedRDFCC32:10