Results 2008

Results 2008

2008 Season RDFCC Time Trial Results
Speech House Hill Climb - 19th August
Jeremy AddisRDFCC4:07
Jared LindenRDFCC4:23
William Latchem (Junior)RDFCC5:04
Steve ArdernRDFCC5:29
Debbie PearceRDFCC5:35
Dave GilesRDFCC5:35
Dale ReedRDFCC6:41
UC603 Lydbrook 10 - Lindsay Venner Trophy - 12th August
Colin ParryVC St Raphael / RDFCC23:41
Alan CookRoss & District CC24:58
David EvansRDFCC24:59
Steve BestDursley RC25:13
Jeremy AddisRDFCC25:20
Jason StreatherVC St Raphael25:40
Earl SmithRDFCC26:10
Jamie StreatherVC St Raphael26:22
John LindenRDFCC26:53
Pat DelaneyRDFCC26:55
William Latchem (Junior)RDFCC27:12
Paul FallonRoss & District CC27:15
Steve ReynoldsCardiff 100 Milers27:37
Mark LavingtonRoss & District CC27:37
Hefin JonesRoss & District CC27:51
Paul StephensRoss & District CC28:15
Alan JonesRDFCC28:37
Steve PriceRDFCC28:41
Tom KnightClimb on Bikes28:44
Wayne MasonRoss & District CC28:50
Henry McGillRDFCC28:57
Dave GilesRDFCC29:09
Chris StreatherVC St Raphael29:26
Clive ChappeRoss & District CC29:37
Phil CorrinRDFCC30:01
Dale ReedRDFCC30:22
Mike DruceRoss & District CC30:29
Cannop Kilo Sprint - 5th August
Alan CookRoss & District CC1:14:39
Earl SmithRDFCC1:15:51
Bob ParryRDFCC1:15:67
Paul StephensRoss & District CC1:21:64
Mark LavingtonRoss & District CC1:24:86
Steve ArdernRDFCC1:28:09
Tom KnightClimb on Bikes1:28:12
Dale ReedRDFCC1:30:11
Emily RavenhillRDFCC1:36:32
UC603 Lydbrook 10 - 29th July
Alan Cook - COURSE RECORDRoss & District CC22:02 PB
Dave EvansRDFCC23:08
Earl SmithRDFCC24:06
Dave McDonaldRDFCC24:52 PB
Martin GreenRDFCC26:30 PB
Pat DelaneyRDFCC26:52 PB
Barry SpinkRDFCC26:57
William Latchem (Junior)RDFCC27:32 PB
Dave GilesRDFCC28:47
Dale ReedRDFCC29:41 PB
Andy RichardsWorthing Excelsior29:57
Gerald BrainRoss & District CC32:22
Cannop 1 Circuit (6 miles) - 22nd July
Alan Cook - COURSE RECORDRoss & District CC15:04
Colin ParryVC St Raphael / RDFCC15:08
Andrew JonesRDFCC15:22
Earl SmithRDFCC15:34
Alistair WillisRDFCC16:03
Hefin JonesRoss & District CC16:03
Bob ParryRDFCC16:05
Jeremy AddisRDFCC16:07
Jamie StreatherVC St Raphael17:02
Martin GreenRDFCC17:28
Pat DelaneyRDFCC17:35
John LindenRDFCC17:55
Dave GilesRDFCC18:36
Alan JonesRDFCC18:36
Henry McGillRDFCC18:54
Andrew FreemanRDFCC18:54
Trevor HydeRDFCC20:44
Dale ReedRDFCC22:53
UC603 Lydbrook 10 - 15th July
Alan CookRoss & District CC22:35 PB
Earl SmithRDFCC23:54 PB
Bob ParryRDFCC24:08
Hefin JonesRoss & District CC24:16 PB
Alistair WillisRDFCC24:35
Paul StephensRoss & District CC24:39 PB
Dave McDonaldRDFCC25:14
Barry SpinkRDFCC25:47 PB
Tom KnightClimb on Bikes27:16 PB
Andrew FreemanRDFCC27:48 PB
Dave GilesRDFCC28:31 PB
Emily RavenhillRDFCC28:44 PB
Gerald BrainRoss & District CC31:55 PB
Cannop 2 Circuits (12 miles) - 8th July
Colin Parry - COURSE RECORDRDFCC / VC St Raphael29:54
Alan CookRoss & District CC31:17
Earl SmithRDFCC33:02
Bob ParryRDFCC33:04
Alistair WillisRDFCC33:15
Hefin JonesRoss & District CC33:25
Paul StephensRoss & District CC35:14
Jamie StreatherVC St Raphael35:35
Pat DelaneyRDFCC35:44
John LindenRDFCC36:45
Mark LavingtonRoss & District CC36:48
Martin GreenRDFCC36:57
William Latchem (Junior)RDFCC37:25 PB
Alan JonesRDFCC38:26
Henry McGillRDFCC39:25
Samuel Anstice (Junior)RDFCC40:10
Joseph Anstice (Junior)RDFCC40:10
Jamie BakerRDFCC40:48 PB
Graham CarterRDFCC41:49
UC603 Lydbrook 10 - 1st July
Colin ParryRDFCC / VC St Raphael22:34
Bob ParryRDFCC23:31
Earl SmithRDFCC24:08 PB
David HutchinsonVC St Raphael24:32
Dave McDonaldRDFCC24:55 PB
Matthew HeamanRDFCC25:29
John LindenRDFCC26:43 PB
Dave GilesRDFCC28:52 PB
Dale ReedRDFCC29:56 PB
Cannop 3 circuits (18 miles) - 24th June
Andrew Jones - COURSE RECORDRDFCC46:21
Earl SmithRDFCC49:09 PB
Jeremy AddisRDFCC50:08 PB
David HutchinsonVC St Raphael50:11
Alistair WillisRDFCC50:36 PB
Dave McDonaldRDFCC50:41 PB
Hefin JonesRoss & District CC51:33
John LindenRDFCC54:30
Paul StephensRoss & District CC55:57
Martin GreenRDFCC57:46
Dave GilesRDFCC59:18
Trevor HydeRDFCC60:31
UC603 Lydbrook 10 - 17th June
Alan CookRoss & District CC23:39
Alistair WillisRDFCC24:58
Dave McDonaldRDFCC25:04 PB
Steve BestDursley RC25:20
Kerry TriggRDFCC25:52
Paul StephensRoss & District CC25:57
Barry SpinkRDFCC26:21
Pat DelaneyRDFCC27:41
William LatchemRDFCC27:49 PB
Gareth VickersRDFCC28:07
Tom KnightCoB28:24
Dave GilesRDFCC30:03
Dale ReedRDFCC30:41
Gerald BrainRoss & District CC32:59
UC603 Lydbrook 10 - 3rd June
Colin ParryVC St Raphael CC / RDFCC22:20
Andrew JonesRDFCC23:02 PB
Alan CookRoss & District CC23:13
Bob ParryRDFCC23:33
Earl SmithRDFCC24:09
Alistair WillisRDFCC24:55
Trevor KingdonRDFCC25:19
Dave McDonaldRDFCC25:12 PB
Jamie StreatherRDFCC25:41
Paul StephensRoss & District CC26:16
Gareth VickersRDFCC28:02
Martin GreenRDFCC28:05
Alan JonesRDFCC28:09
Dave GilesRDFCC29:01
Emily RavenhillRDFCC29:14
Mike DruceRoss & District CC29:48
Steve ArdernRDFCC30:40
Graham CarterRDFCC31:44
Gerald BrainRoss & District CC32:28
UC603 Lydbrook 10 - 2 up (1 to be a veteran) - 27th May
Lindsay Venner / Leyton FleetRDFCC24:08
Ian Smith / Trevor KingdonRDFCC24:19
Graham Carter / Paul StephensRDFCC / Ross & District CC27:18
Dave Giles / Henry McGillRDFCC27:42
UC603 Lydbrook 10 - 20th May
Colin ParryVC St Raphael CC/ RDFCC22:41
Alan CookRoss & District CC23:10
Bob ParryRDFCC24:00
Kerry TriggRDFCC24:44
Lindsay VennerRDFCC24:59
Earl SmithRDFCC25:04
Alistair WillisRDFCC25:06
Ian SmithRDFCC25:13
Trevor KingdonRDFCC25:28
Barry SpinkRDFCC25:31
Leyton FleetRDFCC25:51
Paul StephensRoss & District CC26:25
Trevor HydeRDFCC27:06
John LindenRDFCC27:17
Pat DelaneyRDFCC27:51
Simon BurkeRDFCC28:16
Chris StreatherVC St Raphael CC28:35
Emily RavenhillRDFCC29:00 PB
Dave GilesRDFCC29:17
Henry McGillRDFCC29:20
David HughesGuest30:21
Dale ReedRDFCC30:43
Lyn HadfieldRDFCC31:33
Mark HeadGuest32:00
Gerald BrainRoss & District CC33:20
Cannop 2 circuits 12 miles - 13th May
Alan CookRoss & District CC32:06
Earl SmithRDFCC32:53
Lindsay VennerRDFCC33:21
Jeremy AddisRDFCC33:42
Leyton FleetRDFCC34:15
Dave McDonaldRDFCC35:09
Barry SpinkRDFCC35:19
Paul StephensRoss & District CC36:17
Martin GreenRDFCC36:25
Alan JonesRDFCC38:44
Dave GilesRDFCC39:33
Henry McGillRDFCC39:40
Graham CarterRDFCC42:15
Jonathan WoodheadBristol & District Tri Club44:04
LYDBROOK 2 Up 10 miles - 6th May
Colin Parry / Bob ParryRDFCC22:34
Alistair Willis / Barry SpinkRDFCC24:08
Earl Smith / Dave McDonaldRDFCC24:20
Leyton Fleet / Lindsay VennerRDFCC24:22
Paul Stephens / Alan CookRoss & District CC24:49
Andrew Freeman / Kerry TriggRDFCC26:22
Simon Burke / Pat DelaneyRDFCC26:34
Martin Green/ Trevor HydeRDFCC26:52
Debbie Pearce / Penny CartwrightRDFCC28:44
Graham Carter / Julie BaileyRDFCC30:57
Trevor Kingdon / Ian SmithRDFCCDNF due to incident
Emily Ravenhill / Steve ArdernRDFCCDNF due to incident