Results 2004

Results 2004

2004 Season RDFCC Time Trial Results
UC603 Lydbrook 10 miles - 31st August
Steve BestDursley RC22:51
Hefin JonesRoss & District CC24:48
Steve MillardRoss & District CC24:56
Lindsay VennerRDFCC25:07
Jonathan BattsRDFCC25:15
Andrew Jones (U16)RDFCC26:03
Paul StephensRoss & District CC26:13
Matt GriffinRDFCC26:16
Ian SpencerRDFCC27:04
Steve PriceRDFCC27:23
Martin NewmanRDFCC27:39
Alan JonesRDFCC28:30
John Linden28:33
Josie LuckinsRDFCC29:34
Presidents Cup, Close Turf - 29th August
Jonathan BattsRDFCC51:07
Kerry TriggRDFCC53:28
Steve PriceRDFCC56:00
Josie LuckinsRDFCC64:22
UC603 Lydbrook 2 Up 10 miles - 24th August
Ben Oliver / Andrew JonesRDFCC24:41
Paul Stephens / Hefin JOnesRoss & District CC24:55
Kerry Trigg / Jon BattsRDFCC25:07
Nick Peregine / Jennifer GoslinAUK31:55
Josie Luckins / Graham Carter (DNF)RDFCC29:26
Steve Best (MTB)Dursley RC23:20
Lindsay VennerRDFCC25:14
Clive Bailey29th Wheelers26:44
John HallRoss & District CC30:54
Steve Parry (MTB)RDFCC32:52
Speech House Hill Climb - 17th August
Ben OliverBianchi / Leisure Lakes / RDFCC4:20
Andrew JonesRDFCC4:33
Lindsay VennerRDFCC4:36
Jonathan BattsRDFCC4:37
Kerry TriggRDFCC4:41
Steve BestDursley RC4:53
Steve Parry (MTB)RDFCC5:52
Paul StephensRoss & District CC5:55
Josie LuckinsRDFCC6:31
Trevor HydeRDFCC7:07
UC603 Lydbrook 10 miles - 10th August
Steve BestDursley RC23:50
Jason StreatherVC St Raphael23:51
Trevor KingdonRDFCC24:43
John MothRDFCC24:58
Lindsay VennerRDFCC25:06
Andrew MorrisRoss & District CC26:00
Jonathan BattsRDFCC26:09
Paul StephensRoss & District CC26:28
Clive Bailey29th Wheelers26:55
Ryo Fujinuki27:22
Matt GriffinRDFCC27:24
Martin NewmanRDFCC27:32
Mike DruceRoss & District CC28:19
Steve PriceRDFCC28:21
Chris StreatherVC St Raphael28:48
Henry McGillRDFCC29:32
John HallRoss & District CC30:27
Alan & Andrews Jones (Tandem)RDFCC23:37
Bigsweir Hill Climb - 3rd August
Jon BattsRDFCC7:57:28
Kerry TriggRDFCC8:00:79
Matt GriffinRDFCC8:31:12
Graham CarterRDFCC9:47:60
Steve PriceRDFCCDNF (punctured)
UC606 Speech House Circuit - 27th July
Steve BestDursley RC25:12
Ben OliverCycle Inn / Bianch / RDFCC25:30
Lindsay VennerRDFCC25:42
Trevor KingdonRDFCC26:01
Andrew Jones (U16)RDFCC26:49
John MothRDFCC26:57
Andrew MorrisRoss & District CC27:41
Martin NewmanRDFCC28:22
Mike DruceRoss & District CC29:59
Graham CarterRDFCC31:48
Kilo Sprint - Parkend - 20th July
Paul StephensRoss & District CC1:18:73
Ben OliverCycle Inn / Bianch / RDFCC1:20:39
Ian SpencerRDFCC1:20:71
Andrew Jones (U16)RDFCC1:22:35
John MothRDFCC1:23:39
Dave HutchinsonGloucester CC1:23:44
Andy Lock1:24:91
Martin NewmanRDFCC1:26:59
Steve PriceRDFCC1:29:39
Graham CarterRDFCC1:39:84
Sandra CarterRDFCC1:42:70
UC603 Lydbrook 10 - 13th July
Paul StephensRoss & District CC25:34
Kerry TriggRDFCC26:19
Jon Beard (Trike)RDFCC26:23PB
Ian SpencerRDFCC27:49
Dale Reed31:59
Alan & Andrew Jones (Tandem)RDFCC24:06
UC603 Lydbrook 2 Up 10 miles - 6th July
Lindsay Venner / Leyton FleetRDFCC / Glos24:33
Graham Carter / Alan JonesRDFCC28:06
Kerry Trigg / Steve PriceRDFCC28:10
John Moth (solo)RDFCC25:46
Matt Griffin / Martin NewmanRDFCCwithdrew
1st Close Turf - 4th July
Ben OliverCycle Inn / Bianchi / RDFCC50:29
Kerry TriggRDFCC52:23
John MothRDFCC52:43
Trevor HydeRDFCC56:24
Steve PriceRDFCC57:01
UC606 Speech House Circuit - 29th June
Ben OliverCycle Inn / Bianchi / RDFCC25:29
Lindsay VennerRDFCC26:00
Andrew Jones (U16)RDFCC26:12
Hefin JonesRoss & District CC26:28
Paul StephensRoss & District CC27:42
Matt GriffinRDFCC27:48
John MothRDFCC27:53
Steve PriceRDFCC29:44
Josie LuckinsRDFCC30:33
Graham CarterRDFCC31:04
Cannop 3 Circuits - 15th June
Lindsay VennerRDFCC50:13
Ben OliverCycle Inn / Bianchi50:20
Hefin JonesRoss & District CC50:54
Andrew Jones (U16)RDFCC51:59
Paul StephensRoss & District CC53:28
Kerry TriggRDFCC53:39
John MothRDFCC53:48
Matt GriffinRDFCC54:00
Ian SpencerRDFCC56:16
Alan JonesRDFCC57:25
Trevor HydeRDFCC60:40
Graham CarterRDFCC62:14
UC603 Lydbrook 10 miles - 8th June
Jon BeardRDFCC23:54
Lindsay VennerRDFCC24:55
Hefin JonesRoss & District CC24:59
John MothRDFCC25:12
Paul StephensRoss & District CC26:00
Clive Bailey29th Wheelers26:20
Andrew MorrisRoss & District CC26:20
Dean Dahlgren26:27
Trevor HydeRDFCC26:58
Alistair WillisRDFCC27:22
Ian SpencerRDFCC27:42
Steve PriceRDFCC27:54
Martin NewmanRDFCC27:58
Josie LuckinsRDFCC28:43
Dale Reed31:37
Jennifer GoslinAUK33:15
Nick PeregrineAUKDNF (punctured)
UC606 Speech House 10 miles - 1st June
Ben OliverCycle Inn / Bianchi26:12
Lindsay VennerRDFCC26:20
Andrew Jones (U16)RDFCC27:21
John MothRDFCC27:36
Paul StephensRoss & District CC27:42
Matthew HeamanRDFCC29:32
Alan JonesRDFCC29:59
Josie LuckinsRDFCC30:19
Steve PriceRDFCC31:13
Matt GriffinRDFCCDNF - Punctured
UC603 Lydbrook 10 miles - 25th May
Jason StreatherVC St Raphael24:19
Jon BeardRDFCC24:43
Trevor HydeRDFCC25:45
John MothRDFCC25:46
Lindsay VennerRDFCC25:49
Kerry TriggRDFCC25:59
Leyton FleetGloucester CC26:25
Clive Bailey29th Wheelers26:26
Andrew Jones (U16)RDFCC26:31
Tom Bluett26:34
Paul StephensRoss & District CC26:39
Steve PriceRDFCC27:45
Henry McGillRDFCC29:02
Graham CarterRDFCC30:05
Cannop 2 Circuits - 18th May
Ben OliverCycle Inn / Bianchi)32:57
Tom Bluett34:51
Andrew Jones (U16)RDFCC34:54
John MothRDFCC35:49
Paul StephensRoss & District CC35:56
Matt Griffin (32secs Late start)RDFCC35:57
T MilnesRoss & District CC36:24
Matthew HeamanRDFCC37:06
Martin NewmanRDFCC37:41
Steve PriceRDFCC37:52
Alan JonesRDFCC38:09
Trevor HydeRDFCC38:32
Henry McGillRDFCC38:50
Steve ParryRDFCC39:16
Andrew FreemanRDFCC39:25
Josie LuckinsRDFCC41:12
Graham CarterRDFCC41:51
UC603 Lydbrook 10 miles - 11th May
Steve BestDursley RC23:10
Jason StreatherVC St Raphael24:05
Lindsay VennerRDFCC25:11
Paul StephensRoss & District CC26:28
Kerry TriggRDFCC26:30
John MothRDFCC26:34
Leyton FleetGloucester CC26:34
Matt GriffinRDFCC26:35
M Gill26:36
Hefin JonesRoss & District CC26:38
Andrew Jones (U16)RDFCC26:40
Tom Bluett26:41
Dean Dahlgren26:45
T MilnesRoss & District CC27:02
Alistair WillisRDFCC27:03
Warren Hulsen27:40
Ian SpencerRDFCC28:14
Jamie BakerRDFCC28:18
Alan JonesRDFCC28:36
Martin NewmanRDFCC28:40
Chris Poole28:18
Henry McGillRDFCC29:21
Josie LuckinsRDFCC29:27
Steve ParryRDFCC29:47
Graham CarterRDFCC31:22
Nick GilesRDFCC32:37
Jennifer GoslinAUK33:15
Nick PeregrineAUK33:23
Rachel SmithRDFCC33:40
UC603 Lydbrook 2 Up 10 miles - 4th May
Trevor Hyde / Lindsay VennerRDFCC26:46
Alan Jones / Andrew JonesRDFCC26:46
Matthew Heaman / Ian SpencerRDFCC27:48
Steve Best (solo)Dursley CC24:29
Trevor Kingdon (solo)RDFCC26:24
UC603 Lydbrook 10 miles - 27th April
Jon BeardRDFCC25:40
Trevor HydeRDFCC26:07
Lindsay VennerRDFCC26:36
John MothRDFCC27:00
Andrew Jones (U16)RDFCC27:08
Matt GriffinRDFCC27:57
Steve ParryRDFCC30:45
Mike HendersonRDFCC30:48
Rachel SmithRDFCC33:33