RDFCC U18s/Seniors MTB Race Series Rd7 Results

                        ROUND 7 RESULT
Race No
Name
Club
Start
Finish
Time
U8’s
1
Jack Morris
18:42:00
19:00:49
00:18:49
U10’s
132
Thomas Crapper
Abergavenny RC
18:42:00
18:57:30
00:15:30
130
Lily Crowley
Abergavenny RC
18:42:00
19:01:49
00:19:49
131
Charlie Rule
18:42:00
19:02:53
00:20:53
U12’s
79
Torin Graham
Maindy Flyers
19:24:00
19:49:46
00:25:46
80
Finn Winstanley
RDFCC
19:24:00
19:53:28
00:29:28
78
Sam Jenkins
RDFCC
19:24:00
20:04:54
00:40:54
Juvenile
106
Ieuan Best
Abergavenny RC
19:24:00
20:06:10
00:42:10
103
Joe Beckingsale
Abergavenny RC
19:24:00
20:19:11
00:55:11
108
Sam Merrick
19:24:00
20:20:00
00:56:00
107
Hugh Evans
19:24:00
20:27:28
01:03:28
Senior
159
Jared Linden
RDFCC
19:32:00
20:32:31
01:00:31
160
Matt Lewis
XC Racer.com
19:32:00
20:35:21
01:03:21
163
Ross Farley
Gateway Racing
19:32:00
20:38:12
01:06:12
162
Argo Bowsher
M&D Cycles
19:32:00
20:42:57
01:10:57
164
Liam Harris
M&D Cycles
19:32:00
20:42:58
01:10:58
154
Rob Newth
RDFCC
19:32:00
20:44:54
01:12:54

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 7 Results Spreadsheet

RDFCC U18s/Seniors MTB Race Series Rd6 Results

 

                        ROUND 6 RESULT
Race No
Name
Club
Start
Finish
Time
U8’s
1
Roan Delaney
18:46:30
19:00:12
00:13:42
U10’s
128
Lily Crowley
Abergavenny RC
18:46:30
19:07:17
00:20:47
129
Amory Falconer
18:46:30
19:15:00
00:28:30
U12’s
77
Tom Wilson
Abergavenny RC
19:26:30
19:53:36
00:27:06
Juvenile
103
Carl Crowley
Abergavenny RC
19:26:30
20:09:22
00:42:52
Junior
200
Lichaba West
Cardif JIF
19:26:30
20:18:02
00:51:32
Youth
51
Joe Taylor
CDRC CC
19:26:30
20:17:17
00:50:47
Senior
162
Jared Linden
RDFCC
19:33:30
20:33:16
00:59:46
161
Matt Lewis
XC Racer.com
19:33:30
20:37:01
01:03:31
159
Adam Taylor
RDFCC
19:33:30
20:37:43
01:04:13
158
Henry Quinney
19:33:30
20:44:58
01:11:28
156
Paul Taylor
CDRC CC
19:33:30
20:48:08
01:14:38
160
John Linden
RDFCC
19:33:30
20:38:35
01:05:05
@ 1 Lap
157
Chris Burton
CDRC CC
19:33:30
20:42:04
01:08:34
@ 1 Lap
154
Rob Newth
RDFCC
19:33:30
20:46:35
01:13:05
@ 1 Lap

 

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 6 Results PDF

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 6 Results Spreadsheet

 

 

 

RDFCC U18s/Seniors MTB Race Series Rd5 Results

Good turn out for dry trails, Seniors category added in for the first time with riders from as far as Bristol.

Big thanks to Alan for setting up and marshals/time keepers.

Report from Matt Lewis XCRacer.com

 

Name
Club
Gender
Start Time
Finish Time
Total Time
U8’s
Evelyn Higgins Worrall
Abergavenny RC
F
18:38:00
18:52:49
00:14:49
Tom Taylor
CDRC
M
18:38:00
18:53:34
00:15:34
Roan Delaney
M
18:38:00
18:53:35
00:15:35
Leo Yamagata
M
18:38:00
18:59:49
00:21:49
U10’s
Thomas Crapper
Abergavenny RC
M
18:38:00
18:55:25
00:17:25
Lily Crowley
Abergavenny RC
F
18:38:00
18:59:26
00:21:26
Taka Yamagata
M
18:38:00
19:01:19
00:23:19
U12’s
Huw Higgins Worrall
Abergavenny RC
M
19:15:00
19:36:56
00:21:56
2 Laps
Tom Wilson
Abergavenny RC
M
19:15:00
19:41:32
00:26:32
2 Laps
Finn Winstanley
RDFCC
M
19:15:00
19:43:05
00:28:05
2 Laps
Ollie Bailey
M
19:15:00
19:45:49
00:30:49
2 Laps
Juvenile
Joe Beckingsale
Abergavenny RC
M
19:15:00
19:55:13
00:40:13
4 Laps
Megan James
Abergavenny RC
M
19:15:00
19:57:19
00:42:19
4 Laps
Carl Crowley
Abergavenny RC
M
19:15:00
20:02:35
00:47:35
4 Laps
Youth
Alister Williams
Abergavenny RC
M
19:15:00
20:09:03
00:54:03
6 Laps
Teifion Best
Abergavenny RC
M
19:15:00
20:10:39
00:55:39
6 Laps
Junior
Lichaba West
Cardiff JIF
M
19:15:00
20:12:35
00:57:35
6 Laps
Senior
David Beskeen
Psyclewerx
M
19:22:00
20:26:25
01:04:25
8 Laps
Matt Lewis
XC Racer.com
M
19:22:00
20:27:44
01:05:44
8 Laps
Rich Hobbs
Bikecity.Biz
M
19:22:00
20:27:59
01:05:59
8 Laps
Adam Taylor
RDFCC
M
19:22:00
20:28:26
01:06:26
8 Laps
Matt McMillan
Psyclewerx
M
19:22:00
20:30:00
01:08:00
8 Laps
Jared Linden
RDFCC
M
19:22:00
20:32:14
01:10:14
8 Laps
Henry Quinney
M
19:22:00
20:27:32
01:05:32
7 Laps
John Linden
RDFCC
M
19:22:00
20:44:45
01:22:45
6 Laps
Pat Delaney
M
19:22:00
20:28:19
01:06:19
6 Laps
Rob Newth
RDFCC
M
19:22:00
20:29:52
01:07:52
6 Laps
Ian Chedgy
Bikecity.Biz
M
19:22:00
20:34:50
01:12:50
6 Laps
Tom Nurse
M
19:22:00
20:38:19
01:16:19
6 Laps

 

 

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 5 Results Spreadsheet

RDFCC MTB Under 18 XC RD 5 Results PDF

RDFCC MTB Senior XC RD 5 Results PDF

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 5 LAP SPLITS

 

 

RDFCC U18s MTB Race Series Rd3/4 Results

Round 3 Results:
Category
Position
Forename
Surname
Gender
U8
1
Tom
Taylor
M
1
Evelyn
Higgins Worrall
F
2
Roan
Delany
M
U10
1
Thomas
Crapper
M
1
Lily
Crowley
F
2
William
Compton
M
3
Felix
Newey
M
4
Amory
Falconer
M
U12
1
Huw
 Higgins Worral
M
2
Tom
Wilson
M
Juv
1
Joe
Beckingsale
M
2
Carl
Crowley
M
3
Oliver
Parton
4
Ieuan
Best
M
Youth
1
Joe
Taylor
M
2
Alister
Williams
M
3
Teifon
Best
M
Junior
1
Lichaba
West
M

 

Round 4 Results:

Category
Position
Forename
Surname
Gender
Start Time
Finish Time
Time
U8
1
Roan
Delany
M
18:39:00
18:54:14
00:15:14
2
Dylan
Morgan
M
18:39:00
19:04:43
00:25:43
U10
1
Thomas
Crapper
M
18:39:00
18:56:44
00:17:44
1
Lily
Crowley
F
18:39:00
18:59:11
00:20:11
2
Archie
Morgan
M
18:39:00
18:59:27
00:20:27
3
Amory
Falconer
M
18:39:00
19:09:14
00:30:14
U12
1
Huw
 Higgins Worral
M
19:17:00
19:40:20
00:23:20
2
Tom
Wilson
M
19:17:00
19:46:11
00:29:11
3
Jack
Morgan
M
19:17:00
19:51:01
00:34:01
Juv
1
Joe
Beckingsale
M
19:17:00
20:02:24
00:45:24
2
Carl
Crowley
M
19:17:00
20:06:29
00:49:29
Youth
1
Jack
Ashfield
M
19:17:00
20:28:01
01:11:01

 

RDFCC U18s MTB Race Series Rd2 15/05/13 Results

Junior
First name
Last name
Race number
Gender
Finish time
Position
Start Leg Time
Lap 1 Time
Lap 2 Time
Lap 3 Time
Lap 4 to Finish Time
Lichaba
West
154
Male
00:39:17
1
00:01:13
00:08:39
00:09:03
00:09:09
00:11:09
Youth
Teifion
Best
51
Male
00:39:40
1
00:01:14
00:08:39
00:09:10
00:09:05
00:11:28
Juvenile
First name
Last name
Race number
Gender
Finish time
Position
Start Leg Time
Lap 1 Time
Lap 2 Time
Lap 3 to Finish Time
Joe
Beckinsdale
105
Male
00:32:35
1
00:01:25
00:09:45
00:09:20
00:12:03
Megan
James
106
Female
00:34:19
1
00:01:19
00:09:51
00:10:04
00:13:04
Carl
Crowley
103
Male
00:35:12
2
00:01:25
00:09:59
00:10:24
00:13:22
Ieun
Best
104
Male
00:42:19
3
00:01:20
00:10:50
00:13:15
00:16:51
Oliver
Parton
102
Male
00:44:01
4
00:01:20
00:10:04
00:11:10
00:21:25
Under 12’s
First name
Last name
Race number
Gender
Finish time
Position
Start Leg Time
Lap 1 Time
Lap 2 to Finish Time
Huw
Higgins-Worral
78
Male
00:23:43
1
00:01:21
00:09:56
00:12:25
Tom
Wilson
79
Male
00:27:20
2
00:01:29
00:10:52
00:14:57
Andrew
Baker
81
Male
00:31:45
3
00:01:28
00:12:47
00:17:29
Jack
Morgan
77
Male
00:32:13
4
00:01:38
00:12:36
00:17:57
Fin
Winstanley
80
Male
00:32:20
5
00:01:44
00:12:53
00:17:41
Under 10’s
First name
Last name
Race number
Gender
Finish time
Position
Lily
Crowley
128
Female
00:25:20
1
Under 8’s
Evelyn
Higgins-Worral
3
Female
00:15:15
1
Roan
Delaney
2
Male
00:15:48
1
Peter
Mcsweeny
1
Male
00:18:55
2
1 Lap

RDFCC U18s MTB Race Series Rd1 01/05/13 Results/Video

Video from the Youth MTB Ride on 20/01/13.

Watch in high definition here.

 

First name
Last name
Gender
Finish status
Age category
Finish time
Overall position
 Start Leg Time
Lap 1  Time
Lap 2  Time
Lap 3 Time
Lap 4 to Finish Time
Lichaba
West
Male
Finished
Junior
00:37:43
1
00:01:22
00:08:30
00:08:49
00:08:35
00:10:24
First name
Last name
Gender
Finish status
Age category
Finish time
Overall position
 Start Leg Time
Lap 1  Time
Lap 2  Time
Lap 3 to Finish Time
Oliver
Parton
Male
Finished
Juvenile
00:34:33
1
00:01:29
00:09:40
00:10:14
00:13:09
Carl
Crowley
Male
Finished
Juvenile
00:35:54
2
00:01:28
00:10:23
00:10:40
00:13:22
Ben
Eames
Male
Finished
Juvenile
00:38:38
3
00:01:33
00:11:03
00:11:39
00:14:22
Benjy
Wells
Male
Finished
Juvenile
00:41:23
4
00:01:43
00:12:14
00:11:59
00:15:25
James
Hall
Male
Finished
Juvenile
00:42:52
5
00:01:42
00:12:27
00:12:30
00:16:12
First name
Last name
Gender
Finish status
Age category
Finish time
Overall position
 Start Leg Time
Lap 1  Time
Lap 2 to Finish Time
Huw
Higgins-Worrall
Male
Finished
U12
00:22:35
1
00:01:26
00:09:32
00:11:36
Andrew
Baker
Male
Finished
U12
00:28:33
2
00:01:36
00:11:58
00:14:57
Jake
Morgan
Male
Finished
U12
00:28:34
3
00:01:41
00:11:58
00:14:54
Joel
Baylis
Male
Finished
U12
00:31:09
4
00:01:51
00:12:33
00:16:45
Finn
Winstanley
Male
Finished
U12
00:31:10
5
00:01:53
00:12:49
00:16:27
William
Hall
Male
Finished
U12
00:31:59
6
00:01:51
00:12:49
00:17:17
First name
Last name
Gender
Finish status
Age category
Finish time
Overall position
Lily
Crowley
Female
Finished
U10
00:19:06
1
Archie
Morgan
Male
Finished
U10
00:19:27
2
First name
Last name
Gender
Finish status
Age category
Finish time
Overall position
Evelyn
Higgins-Worrall
Female
Finished
U8
00:10:29
1
Felix
Hodges
Male
Finished
U8
00:14:42
2
Roan
Delaney
Male
Finished
U8
00:16:00
3
Dylan
Morgan
Male
Finished
U8
00:17:08
4