30th July – Tintern 10 Lindsay Venner Memorial – Results

Colin Parry takes the trophy, thanks to Antony Pollard for timing with the help of Jim, Kevin for pushing off and Earl for marshaling. Many members enjoyed a drink and chips, courtesy of Bart Venner, after the event in the Brockweir Inn.

 

 

Colin PARRY
23:56
Adam TAYLOR
26:44
Digby RUSLING
27:18
Nick PHILPOTT
27:33
Martin GREEN
28:00 PB(28:27)
Paul SIMMONS
28:36 PB(29:14)
Paul STEPHENS
29:03
Rob LESTER
29:47 PB(29:59)
Andrew FREEMAN
30:00
Pat DELANEY
30:33
Alan JONES
30:49
Paul HUDSON
31:00
Neil MATTHEWS
31:39
Mark BURNS
31:46 PB(33:46)
Dave GILES
31:58
Tony SUMNER
35:08
Aero Kit Rides
Will BEVAN
23:42

 

RDFCC U18s/Seniors MTB Race Series Rd7 Results

                        ROUND 7 RESULT
Race No
Name
Club
Start
Finish
Time
U8’s
1
Jack Morris
18:42:00
19:00:49
00:18:49
U10’s
132
Thomas Crapper
Abergavenny RC
18:42:00
18:57:30
00:15:30
130
Lily Crowley
Abergavenny RC
18:42:00
19:01:49
00:19:49
131
Charlie Rule
18:42:00
19:02:53
00:20:53
U12’s
79
Torin Graham
Maindy Flyers
19:24:00
19:49:46
00:25:46
80
Finn Winstanley
RDFCC
19:24:00
19:53:28
00:29:28
78
Sam Jenkins
RDFCC
19:24:00
20:04:54
00:40:54
Juvenile
106
Ieuan Best
Abergavenny RC
19:24:00
20:06:10
00:42:10
103
Joe Beckingsale
Abergavenny RC
19:24:00
20:19:11
00:55:11
108
Sam Merrick
19:24:00
20:20:00
00:56:00
107
Hugh Evans
19:24:00
20:27:28
01:03:28
Senior
159
Jared Linden
RDFCC
19:32:00
20:32:31
01:00:31
160
Matt Lewis
XC Racer.com
19:32:00
20:35:21
01:03:21
163
Ross Farley
Gateway Racing
19:32:00
20:38:12
01:06:12
162
Argo Bowsher
M&D Cycles
19:32:00
20:42:57
01:10:57
164
Liam Harris
M&D Cycles
19:32:00
20:42:58
01:10:58
154
Rob Newth
RDFCC
19:32:00
20:44:54
01:12:54

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 7 Results Spreadsheet

23rd July – Cannop x2 – Results

Good turn out, well done to Jared who wins on an Audax bike with no aero kit.

Thanks to Alan and Jon for timing and Earl for marshalling.

 

Jared LINDEN 33:12 PB(33:36)
Digby RUSLING 34:26
Dave PEARCE 34:29 PB(34:31)
Nick PHILPOT 34:57 PB(35:09)
Paul STEPHENS 35:16
James PECKHAM 35:35 PB(36:35)
Ash HUTCHINSON 35:41 PB(36:03)
Martin GREEN 35:48
Steve WILLIAMS 38:07
Rob LESTER 38:33
Robert NEWTH 39:44
Andy DALLOW 39:56 PB(41:26)
Dave GILES 40:42
Martin HOWITT 40:44
Julie BAILEY 42:44
Ian WAREING 45:51
Dale REED 51:07

16th July – Tintern 10 – Results

Thankfully the course takes the shaded side of the valley and the heat proved no bar to a near clean sweep of PBs. Josie driving down the Course Record (and PB) by over 1 minute. Dave fastest man on the night again. Also at the top end over 1 minute improvement for Digby with Paul and Adam only seconds off their best times. Other minute or more improvements for Ian, Tony, Rob Lester and  Ashley.

25:41 Dave HUTCHINSON VC St Raphiel
26:05 PB(27:09) Digby RUSLING
26:29 Adam TAYLOR
26:33 PB(26:58) Jared LINDEN
26:59 Paul STEPHENS Ross
27:06 PB(27:43) Nick PHILPOT N-Tech Racing
27:17 PB(27:41) Dave PEARCE
27:19 PB(28:27) Ashley HUTCHINSON (Juv) VC St Raphiel
27:38 PB(27:50) Ben GIBSON
28:27 PB(28:34) Martin GREEN
29:07 John LINDEN
29:44 PB(29:51) Antony POLLARD
29:59 PB(31:03) Rob LESTER
30:03 PB(30:49) Rob NEWTH
31:32 Course Record(32:34) Josie EVANS
32:35 Jon AIREY Ross
33:33 PB(34:19) Julie BAILEY
34:43 PB(37:12) Tony SUMNER
35:15 PB(37:13) Ian WAREING

Big thanks to Jon time keeping and Julian for marshaling the turn.

 

RDFCC U18s/Seniors MTB Race Series Rd6 Results

 

                        ROUND 6 RESULT
Race No
Name
Club
Start
Finish
Time
U8’s
1
Roan Delaney
18:46:30
19:00:12
00:13:42
U10’s
128
Lily Crowley
Abergavenny RC
18:46:30
19:07:17
00:20:47
129
Amory Falconer
18:46:30
19:15:00
00:28:30
U12’s
77
Tom Wilson
Abergavenny RC
19:26:30
19:53:36
00:27:06
Juvenile
103
Carl Crowley
Abergavenny RC
19:26:30
20:09:22
00:42:52
Junior
200
Lichaba West
Cardif JIF
19:26:30
20:18:02
00:51:32
Youth
51
Joe Taylor
CDRC CC
19:26:30
20:17:17
00:50:47
Senior
162
Jared Linden
RDFCC
19:33:30
20:33:16
00:59:46
161
Matt Lewis
XC Racer.com
19:33:30
20:37:01
01:03:31
159
Adam Taylor
RDFCC
19:33:30
20:37:43
01:04:13
158
Henry Quinney
19:33:30
20:44:58
01:11:28
156
Paul Taylor
CDRC CC
19:33:30
20:48:08
01:14:38
160
John Linden
RDFCC
19:33:30
20:38:35
01:05:05
@ 1 Lap
157
Chris Burton
CDRC CC
19:33:30
20:42:04
01:08:34
@ 1 Lap
154
Rob Newth
RDFCC
19:33:30
20:46:35
01:13:05
@ 1 Lap

 

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 6 Results PDF

RDFCC XC Evening Race Senior / U18s ROUND 6 Results Spreadsheet

 

 

 

9th July – Cannop x2 – Results

Two hot laps of the Cannop circuit giving many PBs and good first rides. Earl fastest on the night.

Lap 1 Lap 2
30:53 PB(31:13) Earl SMITH CCWRT 15:24 15:29
32:47 PB(32:54) Dave HUTCHINSON VC St Raphiel 16:10 16:37
33:36 PB(35:18) Jared LINDEN 16:49 16:47
33:42 PB(35:45) Adam TAYLOR 16:42 17:00
34:31 PB(34:33) David PEARCE 17:09 17:22
35:09 PB(36:01) Nick PHILPOT N-Tech Racing 17:18 17:51
36:03 PB(37:39) Ashley HUTCHINSON Juv VC St Raphiel 18:17 17:46
36:38 PB(36:45) John LINDEN 18:10 18:28
37:05 Paul SIMMONS 18:31 18:34
37:12 Paul JONES 18:22 18:50
38:30 Rob LESTER 18:54 19:36
38:47 PB(40:30) Rob NEWTH 19:12 19:35
39:25 Antony POLLARD 19:20 20:05
41:07 Martin HOWITT 20:10 20:57
42:39 PB(46:35) Julie BAILEY 21:16 21:23

Thanks to Alan time keeping, Thag pushing off, Andy and Mat marshaling.